Ryža a jej príprava

Vedeli ste, že ryža je obilnina, ktorá pochádza z tropických oblastí južnej Ázie?  Pestovala sa už v 4. storočí pred Kristom a neskôr ju priniesli Arabi až do Európy. Ryža predstavuje pre tretinu obyvateľstva na zemi hlavný zdroj výživy.

Dobre uvarená ryža by mala byť vizitkou každej dobrej kuchárky. Určite ste sa o to pokúšali už niekoľko krát, všetkými možnými spôsobmi, ale stále to nebolo ono. Najväčšie tajomstvo je totižto v jednoduchosti a to ju ani nemusíte dávať “spať” pod perinu.

Prinášam Vám môj dlhoročný overený recept, ktorý keď niekto vyskúšal, inak ryžu už nerobil.

Recept sa dá s malými korekciami aplikovať na akúkoľvek ryžu.

Ryža ako príloha /niekde sa to vola aj ako Tzv. rizotová metóda/

Potrebujeme na cca 2 -3 porcie:

250g ryža guľatá
400 ml voda
soľ
čierne korenie mleté
1-2 PL olej
(1/2 PL vegeta)

Postup:

Do kastróla si dáme tak jednu polievkovú lyžicu oleja, zohrejeme a na horúci olej vysypeme prebratú, premytú a vysušenú ryžu a opražíme ju do sklovita kým nám ryža nevŕzga po hrnci. Hneď zalejeme horúcou vodou, a pridáme soľ a čierne korenie mleté alebo len vegetu / vtedy vynecháme soľ aj korenie/. Premiešame a necháme dusiť pod pokrievkou kým sa nezačne lepiť na dno čo zistíme zahrabnutím vareškou. Potom ju odstavíme a necháme dojsť cca 10-15 min. Ryžu počas varenia nemiešame.

TIP: Keď používame ryžu dlhú, alebo iné druhy ryže pridáme si o 0,5 dcl vody viac.

Chuť ryže si môžeme zmeniť pridaním korenia kari, kurkumy, môžeme do nej vložiť celú očistenú cibuľu v ktorej sú napichané klinčeky, alebo na koniec do nej zamiešať podusený hrášok, šampiňóny a pod.

Dobrú chuť !!!

Dobré rady:

  • na jednu osobu rátajte cca 70 g ryže v suchom stave
  • zvyšky uvarenej ryže môžete skladovať 3 až 4 dni v chladničke
  • surovú ryžu skladujeme na tmavom, suchom a vetranom mieste
  • na varenie ryže vo vode varíme v podiele 1 diel ryže a 1,5 dielu vody a varíme kým nám nevsiakne celá voda
  • variť ryžu ako cestovinu vo veľkom množstve osolenej vody nie je veľmi zdraviu prospešné, pretože pri zlievaní odstránime veľa dôležitých živín, ktoré sa vyplavili počas varenia.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
No comments yet.

Pridaj komentár